Aranyerem van, mit tegyek? Kreatív tippek a mindennapokhoz
Az aranyérbetegség a felnőtt lakosság nagy hányadát érinti: egyes kutatások szerint minden harmadik, ötven év felett pedig minden második ember szenved élete során legalább egyszer aranyeres panaszoktól. A problémák elkerülése érdekében a megelőzés és a korai felismerés a legfontosabb. De mit tehetünk, ha már megtörtént a baj, és a fájdalom a mindennapjainkat is befolyásolja? Cikkünkben összeszedtünk néhány kreatív tippet, amelyek segítségével felvehetjük a harcot az aranyér tüneteivel.
Varrjunk saját ülőpárnát!
Az aranyér esetén komoly fájdalmat okoz a hosszan tartó ülés, különösen kemény felületen, ami nagy nyomást helyez a végbél területére. Annak érdekében, hogy ezt a nyomást csökkentsük, érdemes az ülőfelületet puhábbá tennünk. Ehhez rengeteg fajta ülőpárna áll rendelkezésünkre, az egészen egyszerűektől a speciális kialakításúakig. Ha egyedivé szeretnénk tenni az ülőpárnánkat, varrhatunk neki saját huzatot.
Tegyük a vécét telefonmentes övezetté!
Talán nem is emlékszünk, mikor voltunk utoljára vécén a telefonunk nélkül. A kis kütyü már szinte hozzánőtt a kezünkhöz: el sem tudjuk képzelni, mit csinálnánk, ha öt-tíz percen át nélküle kellene ülnünk egy helyben. A hosszas vécézés azonban nagyban hozzájárul az aranyeres panaszokhoz. Amikor magunkkal visszük a telefonunkat a vécére, kockáztatjuk, hogy belefeledkezünk a görgetésbe, és a szükségesnél jóval hosszabb ideig ott ragadunk. Ezért javasoljuk, hogy a vécé legyen telefonmentes övezet: ne vigyük magunkkal a mobilunkat, hogy semmiképp se töltsünk ott több időt, mint amennyit szükséges!
Ügyeljünk az étkezésre!
A rostdús táplálkozás nagyban segíthet az aranyeres panaszokon. A rostban gazdag ételek serkentik az emésztést, ezzel hozzájárulva a székrekedés megelőzéséhez és a könnyű székeléshez. Talán a legjobban variálható rosttartalmú étel a zab, ami sokféle étel alapjául szolgálhat. Különböző receptek alapján készíthetünk egyszerű és villámgyors reggelit, ami zabtartalma miatt rostban gazdag, és ezzel segíti az emésztésünket.
A zabon kívül sok rostot tartalmaznak a zöldségek, a gyümölcsök, az olajos magvak és a hüvelyesek. Az emésztésre jó hatással vannak emellett a savanyított tejtermékek, például a joghurt vagy a kefir. Amennyiben aranyeres panaszoktól szenvedünk, érdemes kevesebb olyan ételt fogyasztani, ami nem tartalmaz elég rostot: ilyenek a fehérlisztből készült pékáruk, a többszörösen feldolgozott húsok és a gyorsételek.
Csökkentsük a stresszt!
Az ülőmunka mellett a rohanó világ stresszhelyzetei is fokozzák az aranyérbetegség kialakulásának esélyét. Az aranyéren tehát a stressz csökkentésével is segíthetünk. Különösen hasznos lehet ebben a jóga vagy más stresszoldó mozgásformák. Amennyiben jól átmozgatjuk a testünket, felpezsdül a vérkeringésünk, ami javítja a belek vérellátását és gyorsítja az emésztést – ez kulcsfontosságú az aranyér megelőzésében.
A stresszoldásban segíthet a meditáció és a légzésgyakorlatok végzése is. Tévhit, hogy meditálni csak ülve lehet: amennyiben aranyérbetegséggel küzdünk, érdemes inkább fekvő pozíciót választani az elmélyüléshez. A légzéstechnikák gyakorlásához még lefeküdni sem kell: akár munka vagy séta közben is végezhetjük ezeket, mert csökkentik a stresszt, növelik a fókuszt, és könnyebbé teszik a mindennapjainkat.
HIRDETÉS
Telitalálat aranyér ellen!
Az aranyér első tüneteinek – viszketés a végbéltájon, székelés közbeni fájdalom, esetleg vérzés – jelentkezésekor segíthet a micellákba csomagolt hialuronsavat és gyógynövényi kivonatokat tartalmazó Proktis-M termékcsalád. A hialuronsav kiemelkedő hidratálóképessége igazolt, ami felgyorsítja és javítja a szövet-helyreállítást, sebgyógyulást. A Proktis-M kúp a belső, míg a Proktis-M plus kenőcs a külső, fájdalommal és gyulladással járó aranyeres panaszok enyhítésére használható, a tünetektől függően akár kombinálva is.
Patikában kapható gyógyászati segédeszközök / Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A KOCKÁZATOKRÓL
OLVASSA EL
A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG
KEZELŐORVOSÁT!