Jó ötlet a kutyával, macskával aludni?
Nagyon eltérő kutatási eredmények születnek azzal kapcsolatban, hogy lehet-e jókat aludni a házi kedvencek mellett. A pro érvek szerint a kisállatok közelsége csökkentheti a szorongást és a magányt, enyhítheti a mentális problémák tüneteit, és olyan hormonokat is termel, amelyek relaxáláshoz és stresszcsökkentéshez segítik a szervezetet.
Azt is érdemes tudni, hogy a fizikai érintés pozitív hatásai nem csupán az emberek közti interakcióban jelentkeznek, mert az állatok simogatása is elősegítheti a nyugalmat. Sőt, az állattartók tapasztalatai mellett már kutatás is jutott olyan megállapításra, hogy a háziállatokkal együtt töltött éjszakák egyes gazdik alvásminőségét is javítják.
Van, akire csak forgolódás vár
Mielőtt azonnal az ágyadba költöztetnéd a kedvenced, azért szót kell ejteni a zavaró tényezőkről is. Sajnos több olyan vizsgálat is létezik, amelyek eredményei alapján a gazdik rosszabbul éjszakáznak a kedvenceik mellett.
Vannak olyan kisállatok, amelyekkel egyértelműen nem jó ötlet osztozni az ágyon. A hörcsögök vagy csincsillák például szeretnek rágni, nem túl szobatiszták, és gyakran meg is szöknek. A folyamatos kaparás, esetleg a gondolat, hogy az állatka bármikor elkóborolhat az éjszaka folyamán valószínűleg az igazán jól alvó gazdikat sem hagyja pihenni.
A közös alvás tehát inkább a nagyobb testű kedvenceknél, például kutyáknál és macskáknál jöhet számításba. Ugyanakkor ebben az esetben is számolnod kell néhány kellemetlen tényezővel. Itt a háziállatod kora, esetleg a kutyád fajtája és a szükséges aktivitási szintje is kockáztathatja a nyugodt éjszakáidat. A macskáknál pedig bekapcsolhatnak a vadászösztönök az este folyamán, emiatt kifejezetten aktívak lehetnek ebben a napszakban.
Aztán ott az allergia, ami hazánkban is egy viszonylag gyakran előforduló betegség. A szorosan egymás mellett fekvés valószínűleg felerősítené a tüneteket, így ha valaki könnyezést, légszomjat, tüsszögést, esetleg nehézlégzést tapasztal a kedvence közelében, inkább kérje ki az orvosa véleményét a közös éjszakázások előtt! Egy gazdi ugyanakkor – akár gyógyszeres kezelést folytatva – annak ellenére is dönthet az állattartás mellett, hogy a kedvencének szőrzete allergiás immunválaszt vált ki a szervezetéből.
Hasonló rizikófaktornak számít, hogy a háziállatok káros baktériumokat, vírusokat és parazitákat is hordozhatnak a testükben. A fertőzésre hajlamosabb, immunproblémákkal küzdő emberek mellett azok is kerüljék a közös alvást, akikből averziót váltanak ki a kórokozók.
Zavaró tényező lehet továbbá, ha az ágy mérete nem igazodik a gazdi és a házikedvenc igényeihez. A területhiány szintén frusztrációt válthat ki elalvás előtt és alvás közben is.
Tippek, ha mégis a kedvenceddel aludnál
A közös, mély alvás alapja a nagy ágy. Mielőtt tehát a kedvenceddel aludnál, győződj meg arról, hogy megfelel-e számotokra a matracod mérete! Ha nem kivitelezhető az ágycsere – esetleg nem működik az egy ágyban fekvés –, a kutatók szerint érdemes lehet egy külön alvóhelyet kialakítani a kisállat számára a hálószobán belül.
A pihentető alvás érdekében mosd rendszeresen az ágyneműt, takarókat és a kisállatod alvási kellékeit is!
Alakítsátok ki a közös lefekvési rutinotokat! Ez mindkettőtöknek segíthet biztonságérzetet nyújtani, és megelőzni a nyugtalan éjszakákat.
HIRDETÉS
Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte
A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, éjjel pedig altat. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre, és nem befolyásolja a koncentrációt sem. Már nagyobb, 60 szemes kiszerelésben is elérhető.
Vény nélkül kapható gyógyszer
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A
MELLÉKHATÁSOKRÓL
OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG
KEZELŐORVOSÁT,
GYÓGYSZERÉSZÉT!