Álmok és rémálmok: mit látunk alvás közben?

Startlap - Szponzorált tartalom
Az álmok rejtélyes világa régóta foglalkoztatja az emberek képzeletét. Mi történik ilyenkor pontosan, és mitől függ, hogy jót vagy rosszat álmodunk? Most kiderül!

Az álmok életünk fontos szereplői: az alvás közben látottak a valóság és a képzelet határán egyensúlyoznak, és történelmi idők óta foglalkoztatják a művészek, vallási vezetők és az átlagember fantáziáját is. Bár varázslatosnak tűnhetnek, az álmok valójában az agyunkban zajló fiziológiai folyamatokban gyökereznek, és gyakran mentális állapotunk határozza meg álmaink minőségét. 

REM: az álmok ideje 

Az álmok leggyakrabban a gyors szemmozgásos (rapid eye movement – REM) alvásfázisban jelentkeznek, ami az alvási ciklus legintenzívebb szakasza. Ekkor az agyunk majdnem ugyanakkora aktivitást mutat, mint ébrenlétkor: ilyenkor dolgozzuk fel a nappali emlékeket, élményeket és érzelmeket. Az álmok gyakran irracionálisnak vagy furcsának tűnhetnek, mert alvás közben az agyunk szabadon kapcsolja össze a különböző emlékeket és információkat. 

Az álmok fontos szerepet játszanak az érzelmek feldolgozásban és a memória megszilárdításában. Az agy ilyenkor rendezi és tárolja azokat az információkat, amelyeket éberen szereztünk. Ez az érzelmeket is érinti: az álmok segíthetnek megbirkózni a stresszel és a negatív érzelmekkel. 

Az álmok jelentős szerepet játszanak a mentális egészség fenntartásában. Az álmodás segít a mindennapi stressz és szorongás enyhítésében, és hozzájárulhat ahhoz, hogy érzelmileg kiegyensúlyozottabbak legyünk. Azok, akik nem töltenek elegendő időt a REM fázisban, ingerlékenyebbnek mutatkozhatnak. 

Fotó: Getty Images

Mit jelenthet, ha rosszak az álmaink?

Számos ok állhat amögött, hogy álmainkban félelmetes, negatív helyzetekbe kerülünk. Amikor stresszes vagy nehéz időszakon megyünk keresztül, az agy gyakran próbál megoldásokat találni az álmodás fázisában. Ugyanakkor az is előfordulhat, hogy az elménk egyszerűen csak kiadja magából az elfojtott érzelmeket, amelyek nappal nem kerülnek a felszínre. A rémálmok tehát az érzelmi feldolgozás fontos eszközei. 

Emellett az életmódbeli tényezők – rossz alvási szokások, gyógyszerek mellékhatásai,  alkohol vagy nehéz, fűszeres ételek fogyasztása lefekvés előtt – szintén hozzájárulhatnak a rossz álmokhoz. Az alvásminőség romlása, a töredezett vagy nem megfelelő mennyiségű alvás szintén hajlamosabbá tehet bennünket a rémálmokra. A rémálmok tehát összefügghetnek fizikai, lelki és külső tényezőkkel egyaránt. 

Emlékszünk rájuk vagy nem? Sok mindentől függhet

Az, hogy emlékszünk-e az álmainkra, több tényezőtől függ: számítanak az egyéni hajlamok, illetve, hogy mely alvási fázisban ébredünk fel és mennyi idő alatt. Az álmok leginkább a REM-fázisban jelentkeznek, amely az alvás során többször is előfordul. Ha közvetlenül a REM fázis után ébredünk fel, nagyobb eséllyel emlékszünk az álmainkra. Ha viszont mélyebb alvási fázisokból ébredünk, az álmok emléke gyorsan elhalványulhat. 

Alvásunk minősége és mennyisége is hatással van arra, mennyire emlékszünk az álmainkra. Akik gyakrabban felébrednek az éjszaka folyamán, nagyobb eséllyel emlékezhetnek. A folyamatos, nyugodt alvás során több időt töltünk mély alvásfázisokban, és fokozatosan ébredünk fel: ezért kevésbé őrizzük meg az álmaink emlékét. 

Az álmokra való emlékezés egyéni tényezőkön is múlik: egyes emberek agyi mintáikból adódóan hajlamosabbak az álomra való emlékezésre. Azok, akiknek az agya aktívabb az ébrenlét és alvás határán, nagyobb valószínűséggel emlékeznek álmaikra. Stresszes, szorongással teli időszakok során az agyunk hajlamosabb aktív maradni alvás közben is: ilyenkor jobban emlékszünk, hogy mit álmodtunk az éjjel. 

HIRDETÉS

 

Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte

 

A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó,  vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, este segíti az elalvást és a nyugodt éjszakai pihenést. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. 30 és 60 szemes kiszerelésben is elérhető.

Vény nélkül kapható gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A

 

MELLÉKHATÁSOKRÓL

 

OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,

 

VAGY KÉRDEZZE MEG

 

KEZELŐORVOSÁT,

 

GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ez is érdekelhet

képcím

Stressz ellen nem elég a babona (x)

képcím

Tippek a nyárra, hogy a melegben is jól aludj

képcím

Ezek a stressz testi tünetei és következményei