Akár 40 évesen is érkezhet a klimax – A korai menopauza tünetei

Startlap - Szponzorált tartalom
A korai menopauzában hirtelen jelentkeznek a panaszok a fokozatosan kialakuló, természetes változókori tünetekhez képest. Mutatjuk, hogy mik a kockázati tényezők és mit lehet tenni a klimaxos panaszok enyhítésére.

A menopauza, vagyis a nő életében utoljára jelentkező menstruáció előtti időszakot premenopauzának nevezzük. Ebben az időszakban a nők testében már megkezdődnek a hormonális változások. Premenopauzában a még meglévő menstruáció mellett már jelentkezhetnek a változókori tünetek, míg a menopauzához közeledve a fokozódó tünetek mellett a menstruáció is rendszertelenné válik, el-el marad, majd megszűnik. Ezzel ér véget a nők termékeny életszakasza.

Változás a menopauza előtt

Az ösztrogén és progeszteron hormonok szintje tehát már jóval a menopauza beállta előtt és fokozatosan kezd csökkenni. Egyes tényezők miatt viszont a nők körülbelül 1 százalékánál már 40 éves kor előtt is jelentkeznek a klimaxos panaszok, a természetes változókorhoz képest azzal a különbséggel, hogy itt nincs meg a fokozatosság, a tünetek hirtelen jelennek meg.

A leggyakoribb fizikai tünetek közé a hőhullámok, verejtékezés, fáradékonyság, a fejfájás, a mellek érzékenysége, az ízületi és izomfájdalmak sorolhatóak.

Ezek mellett bizonyos pszichés változások, például hangulatingadozás, koncentrációs és alvászavarok is érinthetik egy nő életét a változókorban. A hormonális változások és a hüvelyszárazság pedig hatással lehet a szexuális vágyra is.

A változókori tünetek egyébként nem minden nőnél jelentkeznek, és az intenzitásuk is egyéntől függő. Abban az esetben, ha komoly, esetleg aggasztó tüneteket tapasztalsz, mindenképp ajánlott orvoshoz fordulni.

A menopauza időpontját befolyásoló tényezők

A menopauza a női lét természetes velejárója, az életkor előrehaladtával fokozatosan csökkenő petefészekműködés következménye. Néhány tényező viszont befolyásolhatja a menopauza korai vagy késői megjelenését.

A menopauza bekövetkezésének időpontja főként genetikai és életmódbeli tényezőktől függ. Tehát, ha egy nő anyja vagy nőrokonai korai vagy késői menopauzát tapasztaltak, az adott személynél is nagyobb eséllyel lehet hasonlóra számítani.

Az életmódot tekintve a dohányzás és a túlsúly jelenthet kockázatot, de néhány tanulmány szerint a krónikus stressz, erős trauma is okozhatja a menopauza idő előtti beálltát.

Ezek mellett meg kell említeni néhány orvosi tényezőt is: a petefészkek vagy a méh eltávolítása azonnali menopauzát okoz, míg a kemoterápia és sugárkezelés a petefészkek működésének befolyásolásával ugyancsak ilyen következménnyel jár.

A változókori tünetek enyhíthetők

Bizonyos tápanyagok, hormontartalmú készítmények és a rendszeres sport pozitív hatással lehet a változókori tünetekre.

A fitoösztrogének olyan növényi összetevők, amelyek az emberi szervezetben az ösztrogénhez hasonló hatásokat fejtenek ki, és megtalálhatók például a szójában és lenmagban.

Az Omega-3 zsírsavak azokat az egészséges zsírokat jelentik, amelyek jótékony hatással lehetnek a szív- és érrendszerre, valamint javítanak a hangulatingadozásokon. Omega-3 zsírsavak találhatóak például a lazacban, makrélában, dióban és chia magban.

A csontsűrűség csökkenése az ösztrogénhiány gyakori következménye, ezért a csontok egészségének megőrzése érdekében a változókorban fontos a megfelelő kalcium- és D-vitamin-bevitel is. Ezekhez az összetevőkhöz egyebek között tejtermékek és zöld leveles zöldségek fogyasztásával juthatsz hozzá.

A teljes kiőrlésű gabonák a rostok és a komplex szénhidrátok legjobb forrásai, változókorban emellett segítenek szabályozni a vércukorszintet és csökkenthetik a hőhullámok gyakoriságát. Ezzel szemben a koffein és alkohol fokozhatja a menopauza egyes tüneteit, így ebben az időszakban érdemes csökkenteni a fogyasztásukat.

Néhány nőnél a csípős ételek, magas cukor- vagy zsírtartalmú ételek is súlyosbíthatják a klimax idején tapasztalt tüneteket.

A hidratáltság különösen fontos a változókori bőr-, nyálkahártya- és hüvelyszárazság kivédésére. Naponta legalább 8 pohár víz fogyasztása ajánlott.

A hormonok visszapótlása a legkézenfekvőbb a változókori tünetek csillapítására. Ezek a hormontartalmú szerek viszont nem alkalmazhatóak minden esetben (például ösztrogénfüggő daganatos betegségek, szív- és érrendszeri betegségek, trombózis esetén), így a használatuk csak orvosi javaslatra és felügyelet mellett lehetséges. Akiknek ellenjavallt, vagy akik nem szeretnének hormont szedni, azok számára tüneteik enyhítésére elérhetőek hormonmentes, gyógynövény-tartalmú készítmények is.

Fontos továbbá, hogy a rendszeres testmozgás pozitív hatással lehet a változókori tünetekre, de a csontsűrűség megtartásában és a hangulat javításában is segíthet.

HIRDETÉS

Változókor könnyedén: Remifemin Plus

Az életmódváltás, az egészséges étkezés és a rendszeres mozgás mellett a változókori mindennapok megkönnyítésében sokat segíthet a hormonmentes Remifemin Plus filmtabletta. Nem tartalmaz ösztrogént, sőt a néhány növényben fellelhető ún. fitoösztrogéneket sem. A poloskavész (Cimicifuga) és orbáncfű kombinációját tartalmazó Remifemin Plus a változókori testi tünetek és a zavaró lelki panaszok mérséklésére ajánlott növényi gyógyszer. Speciális poloskavész-kivonatot tartalmaz magas koncentrációban, amely klinikai vizsgálatokkal igazoltan biztonságos és hatásos segítség a változókorral járó hőhullámok vagy a fokozott izzadás mérséklésében. Másik komponense, az orbáncfű pedig a lelki panaszokat, köztük a hangulatingadozást enyhíti, és az alvásra is jó hatással van. Hosszantartó szedése ajánlott a kívánt hatás elérése, fenntartása érdekében. Recept nélkül kapható a gyógyszertárakban.

 

Vény nélkül kapható gyógyszer

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ez is érdekelhet

képcím

Rétvári visszaszólt Magyarnak a gyermekotthonban tett trágár...

képcím

Népszerű a fővárosi agglomeráció: 26 százalékkal több...

képcím

Sürgősen lépett az Apple, dolga van az iPhone-osoknak is