A túlsúly, de a diéta is felboríthatja a vasháztartásunkat
Túlsúly miatti csökkent felszívódás
A vashiány kialakulásának több oka is lehet: az egyik például a nem megfelelő vasfelszívódás. Ezt okozhatja akár túlsúly is. Ekkor ugyanis a szervezetben (a krónikus, gyulladásos betegségekhez hasonlóan) a vasfelvételt szabályozó fehérje, azaz a hepcidin mennyisége megemelkedhet, és ez csökkenti, illetve gátolhatja a vas felszívódását. Természetesen a vashiánynak számos egyéb oka is lehet, ezek a leggyakoribbak: vérveszteség, terhesség, helytelen táplálkozás, elhúzódó gyulladás a szervezetben, intenzív, megterhelő sporttevékenység, fertőzéses megbetegedések.
A diéta is veszélyes lehet
Különösen figyelnünk kell a vasbevitelre, ha fogyókúra vagy ételérzékenység miatt diétázunk, illetve, ha vegetáriánus vagy vegán étrendet követünk, mivel ezek bizonyos tápanyagokból, köztük a vasból gyakran kevesebbet vagy nehezebben hasznosítható formátumút tartalmaznak. Fontos tudni, hogy a növényi eredetű élelmiszerekben található vas nehezebben szívódik fel, mint az állati eredetű élelmiszerekből származó. Továbbá bizonyos élelmiszerek és tápanyagok, mint például a tejben lévő kalcium vagy a tea, a kávé fitinsav-tartalma is akadályozhatja a vas felszívódását. A gyomor- és bélrendszeri betegségek, például a Crohn-betegség vagy a cöliákia szintén csökkenthetik a vas felszívódását.
Ezekre a tünetekre figyelj nagyon!
A vashiány számos tünetet okozhat, amelyek kezdetben enyhék lehetnek, és csak fokozatosan súlyosbodnak. Az egyik leggyakoribb ilyen intő jel a fáradékonyság. Vashiány esetén a szervezet nem képes elegendő hemoglobint termelni, ami az oxigénszállító kapacitás csökkenéséhez vezet, így folyamatosan egyre kimerültebbnek érezheted magad. Ha gyakran panaszkodsz légszomjra, az is vashiányt jelezhet. A szervezet igyekszik több oxigént szállítani, amikor a vér hemoglobinszintje alacsony, ez gyors vagy rendellenes szívverést és légszomjat okozhat. A vas hiánya a vérkeringést is gyengíti, ami fázóssággal, hidegérzettel járhat a végtagokban. Gyanús lehet a sápadt bőr is: a hemoglobin adja a vér piros színét, ami viszont befolyásolja a bőrszínt. A vashiányos emberek bőre emiatt gyakran világosabb, mint általában. Egyes embereknél a vashiány a körmök töredezését, fokozott hajhullást is okoz. A legfurcsább jelei pedig, hogy különös dolgokat kívánhatsz meg, például a jeget, a földet vagy a keményítőt.
Teendők vashiány esetén
Amennyiben a vashiány tüneteit észleled magadon, a hiány kialakulásához vezető okokat kell kezelni. Ez magában foglalhatja a fogyókúrát, a diéta módosítását vagy a gyomor-bélrendszeri betegségek kezelését. A vashiány megszüntetése érdekében fogyassz magas vastartalmú ételeket: vörös húsokat, halat, hüvelyeseket! Emellett magas vastartalmú vaspótló gyógyszer szedése javasolt, kúraszerűen (legalább 3 hónapig), a későbbiekben pedig a táplálékvas-bevitelt is érdemes kiegészítened.
HIRDETÉS
Más vas, mint a többi:
A recept nélkül kapható Maltofer rágótabletta és szirup vashiány kezelésre, megelőzésre alkalmas hatásos, szabályozott felszívódású, magas vastartalmú, a vasat egyedülálló formában tartalmazó vaspótló gyógyszerek. Jobban hasznosul és kevesebb mellékhatással jár, ha a rágótablettát étkezéskor, a szirupot pedig ízlés szerint gyümölcs- és zöldséglébe, tejbe keverve vesszük be. Más típusú vaspótlókkal szemben a Maltofer nem lép kölcsönhatásba étel- ital összetevőkkel, együtt bevett gyógyszerekkel, vitaminokkal vagy nyomelemekkel sem. Mindkettő laktóz- és gluténmentes, vegán gyógyszer.
Vény nélkül kapható, vas(III)-komplex-tartalmú gyógyszerek / Fotó: Phytotec Hungária Bt.