A nőknek többet kell aludniuk, mint a férfiaknak – mi az oka?

Startlap - Szponzorált tartalom
Kutatások bizonyítják, hogy a nőknek több alvásra van szükségük a regenerálódáshoz. Miért van ez így, és mennyit érdemes aludni? Utánajártunk!

Egyes kutatások szerint a nőknek valamivel több alvásra van szükségük, mint a férfiaknak. Ennek egyik oka az, hogy a nők agya gyakran többféle feladatot végez egyszerre, ami nagyobb kognitív terheléssel jár, ezért több pihenésre van szükség a regenerációhoz. A nők emellett hajlamosabbak alvásproblémákra is: a hormonális változások, a menstruációs ciklus, a terhesség vagy a menopauza mind befolyásolhatják az alvásukat.

A kutatások szerint a nők általában napi 20 perccel többet alszanak, mint a férfiak, ugyanakkor ez a tendencia egyénenként változó.

A multitasking fárasztó

A nők alvásigénye számos biológiai és mentális tényezőnek tudható be. A nagyobb pihenésigény egyik legfontosabb oka az, hogy a nők agya általában több feladatot végez egyszerre. Jellemző sztereotípia, hogy a nők jobban értenek a multitaskinghoz, azaz több feladat egyidejű elvégzéséhez, míg a férfiak képtelenek erre. A helyzet ugyan nem ilyen fekete-fehér, de a tudomány valóban alátámasztja, hogy a női agy hajlamosabb egyszerre több feladatra koncentrálni, ami több energiát vesz igénybe. Kutatások kimutatták, hogy a nők agya intenzívebben használ bizonyos régiókat, mint a férfiaké: a fokozott aktivitás nagyobb mértékű pihenést igényel.

A hormonális ciklus is befolyásolja az alvásigényt

A női hormonális ciklus, a terhesség és a menopauza szintén szerepet játszik az alvásigény ingadozásában. A hormonális változások befolyásolják az alvás minőségét és mennyiségét: esetenként akár alvászavarokhoz is vezethetnek.

A terhesség alatt tapasztalt fizikai és érzelmi stressz, valamint a hormonális változások szintén jelentős mértékben növelik az alvásigényt. A menopauza idején pedig az éjszakai hőhullámok és az álmatlanság is hozzájárulhat ahhoz, hogy a nőknek több időre van szükségük a megfelelő minőségű pihenéshez.

Fotó: Getty Images

Hajlamosabbak az alvászavarra

A nők hajlamosabbak az alvással kapcsolatos rendellenességekre is, mint a férfiak: több nő szenved álmatlanságban, és általában az alvásminőségüket is rosszabbnak érzik egy tanulmány szerint. Az éjszakai pihenés minőségét rontó tényezők növelik az alvás idejét. A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás elengedhetetlen ahhoz, hogy a nők fizikailag és szellemileg is megfelelően regenerálódjanak, és hatékonyan tudjanak helytállni a mindennapi élet kihívásaival szemben.

Mennyit aludjunk?

Általánosságban a nőknek a férfiakhoz hasonlóan napi 7-9 óra alvásra van szükségük a megfelelő fizikai és mentális regenerálódáshoz. Az alvásigény azonban egyénenként változó: több tényező is befolyásolhatja, valójában mennyi alvásra van szükségünk. Az életkor és az életmód, a hormonális változások, a stressz és az egészségi állapot mind hatással lehet arra, mennyit ajánlott pihennünk naponta.
Fiatal felnőtt és középkorú nők esetében napi 7-9 órányi alvás az optimális. Idősebb korban az alvás minősége romolhat, így néha több időre lehet szükség, hogy kipihenjük magunkat. A terhesség alatt a nők gyakran többet alszanak, mert a testük nagyobb terhelésnek van kitéve, és a hormonális változások miatt fáradtabbnak érezhetik magukat.

Alvásszükségletünk meghatározásánál fontos, hogy figyeljünk testünk jelzéseire, amelyek a változó hormonális, egészségügyi és mentális állapotot is tükrözhetik. Amennyiben hosszú időn keresztül kimerültnek érezzük magunkat, érdemes lehet növelni az éjszakai pihenésre szánt időt.
 

HIRDETÉS

 

Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte

 

A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó,  vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, este segíti az elalvást és a nyugodt éjszakai pihenést. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. 30 és 60 szemes kiszerelésben is elérhető.

Vény nélkül kapható gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A

 

MELLÉKHATÁSOKRÓL

 

OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,

 

VAGY KÉRDEZZE MEG

 

KEZELŐORVOSÁT,

 

GYÓGYSZERÉSZÉT!

Ez is érdekelhet

képcím

Hasfájás és gombóc a torokban – így hat a stressz az...

képcím

Jó stressz vagy rossz stressz? Így ismerheted fel!

képcím

Álmok és rémálmok: mit látunk alvás közben?