5 érdekes kérdés és fontos válasz az aranyérről (x)
1. Honnan tudom, hogy aranyerem van?
Az aranyér tünetei félreérthetetlenek: kezdetben viszkető, égő érzés a végbélnyílásnál, ami később fájdalommá fokozódhat, amitől az ember már ülni is alig bír. Székletürítés közben a fájdalom erősödhet, és nem ritka, hogy a széklet felszínén vér jelenik meg.
2. Elmúlhat magától is az aranyér?
Nem javasolt tétlenül „ülni” a problémán. Az elhanyagolt aranyér hosszú távon a tünetek súlyosbodásához vezethet. Ha időben cselekszünk, akkor otthon is kezelhető az aranyér, de ha homokba dugjuk a fejünket arra várva, hogy a tünetek maguktól elmúljanak, a panaszok odáig súlyosbodhatnak, hogy előrehaladott stádium esetén műtéti beavatkozásra is szükség lehet. Javasolt már az első panaszok észlelésekor a hialuronsavat és gyógynövényi kivonatokat tartalmazó Proktis-M kúpot és kenőcsöt alkalmazni. A hialuronsav nagy vízmegkötő képessége által a szövetek szerkezetét erősíti, így azok tónusát, tápanyagellátását és rugalmasságát egyaránt javítja. A Proktis-M termékcsalád további különlegessége, hogy a gyógynövényi kivonatokat micellákba „csomagolva” tartalmazza. Ennek a technológiának köszönhetően a Proktis-M kúp és Proktis-M Plus kenőcs micellái egyenesen a beteg sejtekhez juttatják a segítséget.
3. Mindenkinek lehet aranyere?
Civilizációs betegségről beszélünk, tehát bárkit érinthet kortól és nemtől függetlenül: a kicsitől a nagyig, a család bármely tagját. Az aranyér a végbélnyílás közelében található visszérköteg, amely szerepet játszik a széklettartásban és a székletürítésben. Aranyere tehát mindenkinek van, csak nem mindenkinél tágul ki vagy gyullad be. Akkor tűnik csak fel a létezése, ha megbetegszik: ilyenkor mondjuk azt, hogy „aranyerem van” – vagyis „aranyérproblémám adódott”. A köznyelvben ezeknek a belső visszereknek a kóros tágulatából, gyulladásából fakadó tüneteket szokás aranyérként emlegetni.
4. Miért pont aranyér a betegség neve?
A középkorból származik az elnevezés: aranyat ért a végbél visszereiből időről időre távozó vér a magas vérnyomásban szenvedő betegeknek, hiszen így nem kellett arannyal fizetniük a doktornak az akkoriban alkalmazott vérnyomáscsökkentő kezelésért, az érvágásért. A név nem változott, de ma már senki nem tartja hasznosnak az aranyérbetegség miatti vérzést…
5. A székrekedés segítheti az aranyér kialakulását?
Tény, hogy aki gyakran küzd székrekedéssel, annál könnyebben alakulhat ki az aranyeresség. A székelés közben történő erőlködés nagy nyomás alá helyezi a végbél vénáit, amelyek ilyenkor kitágulhatnak, esetenként ki is fordulhatnak. A betegség hátterében számos egyéb kiváltó ok, például kötőszöveti gyengeség vagy öröklött hajlam is állhat. Nemcsak a székrekedés, hanem az ülőmunka, a mozgásszegény életmód, a rostban és folyadékban szegény táplálkozás is kedvez az aranyérbetegség kialakulásának. Érdemes tehát rendszeresen sportolni és egészségesen étkezni!
Patikában kapható gyógyászati segédeszközök
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!