Erőszakba torkollott a katalán önrendelkezési népszavazás
Erőszakba torkollott Katalóniában vasárnap az önrendelkezési népszavazás, amelyet annak ellenére rendeztek meg, hogy a spanyol alkotmánybíróság felfüggesztette azt és megakadályozására a spanyol belügyminisztérium tízezer rendfenntartót vezényelt át az ország más részeiről.
A rohamrendőrök reggel 9 óra előtt jelentek meg a szavazóhelyiségeknél, hogy eltávolítsák a szavazásra érkezőket. Több helyen erőszakot is alkalmaztak, ha ellenálltak a voksolók.
A komolyabb összecsapások Barcelona belvárosában történtek, miután a rendőrök pajzsaikkal igyekeztek kiszorítani az embereket egy iskola elől. A tömeg többször is nekifeszült a rendőri sorfalnak, majd feltartott kézzel skandálta: “az utca mindig a miénk marad”. A rohamrendőrök felé forgalomterelő korlátokat dobáltak, akik gumibotozással és gumilövedékkel válaszoltak.
Számtalan felvétel jelent meg a közösségi oldalakon, amelyek szerint a spanyol csendőrök és rendőrök földön vagy lépcsőn ülő, békés tiltakozókat is bántalmaztak.
¿Alguien puede defender esto? pic.twitter.com/WOVIYCnmAS
— Julia Otero (@julia_otero) 2017. október 1.
A katalán kormány adatai szerint 337 ember sérült meg délutánig, nekik azt javasolták, hogy tegyenek feljelentést. A spanyol belügyminisztérium arról számolt be, hogy kilenc spanyol rendőr és két csendőr is megsérült az összecsapásokban.
A spanyol kormány arányosnak ítélte a hatóságok fellépését, és a történtekért a katalán kormányt tartja felelősnek.
Ennek a “bohózatnak” a folytatása nem vezet sehova – jelentette ki Soraya Sáenz de Santamaría spanyol miniszterelnök-helyettes Madridban, hangsúlyozva, nem történt népszavazás, sem ahhoz hasonló.
#barcelona#referendum#CatalanReferendum stupid spanish policeman beating unarmed woman because she want to vote ! shame pic.twitter.com/z1RL5veoKq
— Crottaz Finance (@crofin67) 2017. október 1.
A spanyol hatóságok a hétvégén kiiktatták a szavazás számítógépes rendszerének szoftverét is, a katalán kormány bejelentette: bárki, aki szerepel a választójogi névjegyzékben, bármelyik nyitva lévő szavazóhelyiségben leadhatja szavazatát a nap folyamán. Elfogadják az otthon nyomtatott, hivatalos formátumú szavazólapokat és a boríték nélküli voksokat is.
A katalán elnök szeptember 6-án írta ki a függetlenségi népszavazást, amelyet már másnap felfüggesztette a spanyol alkotmánybíróság, így annak megtartása törvénytelen. Ennek ellenére folytatták az előkészületeket.
Katalónia Spanyolország egyik legfejlettebb térsége, a katalán gazdaság mérete meghaladja Portugáliáét. Felmérések szerint a 7,5 millió lakosának többsége nem akar független Katalóniában élni; csak 40 százalék támogatja az elszakadást, de a többség egyetért abban, hogy népszavazást tartsanak a kérdésről.
Címlapfotó: MTI/EPA/Andreu Dalmau